Nawożenie dolistne rzepaku ozimego to standard, który musi zostać wykonany na każdej plantacji. Takie działanie jest w pełni uzasadnione, ponieważ jest ono cennym uzupełnieniem pobrania makro i mikroelementów przez system korzeniowy. Intensywnie rosnące rośliny dobrze zareagują na dostarczenie im w miejsce największego zapotrzebowania łatwo przyswajalnych form składników pokarmowych.
Spis treści
Po pierwsze bor
Zdecydowana większość gleb w Polsce ma niską zasobność w bor, co przekłada się na możliwość jego pobrania przez rośliny uprawne. W związku z tym niezbędne jest jego dostarczanie w formie nawożenia dolistnego. Rzepak ozimy ma duże zapotrzebowanie na ten mikroelement (na jedną tonę nasion z odpowiednią ilością słomy rośliny potrzebują nawet do 70 gramów boru), dlatego jego deficyt może znacząco ograniczyć genetyczny potencjał plonowania. Bor jest składnikiem niemobilnym w roślinie — nie przemieszcza się ze starszych części roślin do nowo wytwarzanych.
Ile boru zastosować w nawożeniu dolistnym?
Dawka boru wynikająca z potrzeb pokarmowych oraz szacowanego plonu powinna być rozdzielona na kilka części, które dodatkowo podzielone są na aplikację jesienną i wiosenną.
Podczas jednorazowego dokarmiania dolistnego nie należy wprowadzać więcej niż 150 gramów boru. Jeżeli rośliny rozwijają się intensywnie, zasadne jest zastosowanie drugiej dawki jeszcze jesienią, również w ilości 150 g na hektar. Bor w rzepaku może być podawany podczas zabiegów fungicydowych, insektycydowych i skracających w produkcie OSD Bor (1 kg/ha). Wydajne opakowanie tego sprawdzonego nawozu borowego znajdziesz na stronie: https://osadkowski.pl/produkt/osd-bor-25kg–s-45744.
Bor to nie jedyny mikroelement, który potrzebny jest rzepakowi. Pozostałe mikroelementy w technologii przygotowanej przez ekspertów z Osadkowski dostarczy ALFA Mikro (2,0 l/ha).
Zawsze potrzebne makroelementy
Rzepak ma dużą dynamikę wzrostu, do spoczynku zimowego powinien wytworzyć przynajmniej 10 liści właściwych. W tym czasie jego rozwój musi przebiegać w sposób niezakłócony przez niedobór składników pokarmowych lub ich ograniczoną dostępność. Dlatego zasadne jest włącznie do programu nawożenia dolistnego ALFA Makro w dawce 1,0 l/ha.
Wsparcie zdrowotności i dożywienie
Niewielka dawka IonBlue (0,2 -0,3 l/ha) jest cennym uzupełnieniem dokarmiania dolistnego rzepaku przy pomocy wymienionych wcześniej nawozów. Produkt zawiera bioaktywne jony miedzi i siarki — są bardzo małych rozmiarów, dzięki czemu mogą szybko wnikać do wnętrza roślin. Siarka i miedź nie tylko pełnią ważną funkcję w odżywianiu roślin, ale także działają fitosanitarnie. Zdrowe rośliny mają większy potencjał do wzrostu, ponieważ nie muszą przeznaczać energii na mitygację stresu związanego z walką chorobą.
Dokarmianie dolistne to złożony temat, ponieważ powinno być też dostosowane do kondycji plantacji. Zaproponowany układ produktów rekomendowany jest dla wyrównanej uprawy. Praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak prawidłowo poprowadzić te zabiegi przed zimą, czekają w dedykowanym artykule pod adresem: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/dokarmianie-dolistne-rzepaku-jesienia.
Kluczowa rola nawożenia dolistnego w uprawie rzepaku ozimego
Zabiegi dokarmiania dolistnego rzepaku stanowią niezbędne uzupełnienie pobierania doglebowego, wspierając intensywny rozwój roślin i przygotowanie ich do spoczynku zimowego. Fundamentem tej praktyki jest odpowiednia aplikacja boru, który ze względu na powszechne braki w polskich glebach i swoją niemobilność, musi być dostarczany w dawkach dzielonych (maksymalnie do 150 g/ha w jednym przejeździe). Kompleksowa strategia nawożenia powinna uwzględniać również zaspokojenie wysokiego zapotrzebowania na pozostałe makro- i mikroelementy, a także podaż łatwo przyswajalnej siarki i miedzi, co dodatkowo wzmacnia zdrowotność łanu dzięki działaniu fitosanitarnemu. Zbilansowane odżywianie wspiera bezstresowy wzrost i pozwala w pełni zrealizować genetyczny potencjał plonotwórczy plantacji.
