Posted on 09.07.2014 in Aktualności |

Z radością dzielimy się komunikatem nadesłanym przez Zarząd Główny ŚZŻAK o uhonorowaniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Nagrodą Honorową „Kustosz Pamięci Narodowej”. Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie dnia 10 czerwca br. Wśród zacnych laureatów znaleźli się także: śp. Roman Aftanazy, śp. Anatol Franciszek Sulik, Czesław Blicharski i Oleg Zakirov.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowała liczna delegacja Zarządu Głównego na czele z Wiceprezesem – prof. dr. hab. Mieczysławem Szostkiem, który wygłosił również okolicznościowe przemówienie. W podziękowaniu za Nagrodę powiedział m.in.: „Przyjmujemy Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej z olbrzymią satysfakcją, pełnym wzruszeniem, a nawet zaskoczeniem. Jesteśmy organizacją, która przyjęła w testamencie to wszystko, co zostało zapisane w Statucie, a więc obowiązek upamiętniania miejsc spoczynku naszych Kolegów, którzy zginęli w walce o Niepodległość Polski, bądź zostali zamordowani w więzieniach i obozach pracy. Nie zapominamy o Nich, składając wieńce i kwiaty przy każdej okazji Świąt i Rocznic Państwowych. Miejsc pamięci, gdzie ginęli bohaterowie jest bardzo dużo i to nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, na Zachodzie, a zwłaszcza na Nieludzkiej Ziemi na wschodzie. Niestety, nadal jest wiele nieznanych miejsc spoczynku naszych Kolegów. Pamiętamy o Nich i cześć oddajemy jako Zarząd Główny naszego Związku razem z wszystkimi 35 Okręgami i Kołami”.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom za aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939 – 1989.

 

Na podstawie komunikatu ZG ŚZŻAK