Konferencja popularno-naukowa w Kuryłówce

Napisane przez on 03.05.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania Konferencja popularno-naukowa w Kuryłówce została wyłączona

Wójt Gminy Kuryłówka, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce zapraszają na obchody 70. rocznicy bitwy pod Kuryłówką i pacyfikacji wioski przez NKWD pod patronatem Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

Program obchodów:

3 maja 2015 r., godzina 9:30 – uroczysta Msza Św. w Kościele pw. Św. Antoniego w Ożannie w intencji niewinnych ofiar represji komunistycznych i żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Koncelebrze przewodniczyć będzie ks. Piotr Babijczuk – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Tarnawcu. W nabożeństwie udział wezmą poczty sztandarowe.

 

6 maja 2015 r., godzina 14:00 – Pokaz filmu „Kwatera Ł”, Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce.

 

6 maja 2015 r., godzina 15:00 – Konferencja popularno-naukowa, Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce.

15:00 – Rozpoczęcie konferencji, przywitanie gości;

15:10 – Tadeusz Bazan „Pogranicze Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny w okresie II wojny światowej”;

15:30 – dr hab. Krzysztof Kaczmarski (IPN Oddział w Rzeszowie) „Przebieg bitwy pod Kuryłówką”;

15:50 – przerwa kawowa;

16:20 – Tomasz Bereza (IPN Oddział w Rzeszowie) „Represje NKWD po bitwie pod Kuryłówką”;

16:40 – dyskusja;

17:40 – zakończenie obrad.

 

 

Zaproszenie do Kuryłówki

Zaproszenie do Kuryłówki

Zaproszenie do Kuryłówki

Napisane przez on 27.04.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania Zaproszenie do Kuryłówki została wyłączona

W tym roku przypada 70 rocznica bitwy pod Kuryłówką, którą oddziały wywodzące się z szeregów Armii Krajowej dowodzone przez legendarnego dowódcę Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” stoczyły z NKWD 6 maja 1945 r.

Dla upamiętnienia bohaterskiej walki poakowskiego podziemia niepodległościowego Społeczny Komitet Obchodów Stowarzyszenie „Partyzanci Ojca Jana” pod kierunkiem Jerzego Przysiężniaka organizuje uroczyste obchody rocznicowe, które odbędą się 9 maja – w sobotę – o godzinie 11 w Kuryłówce.

W programie:

11:00 – Msza św. w Kościele pw. Św. Mikołaja w Kuryłówce w intencji ofiar. Koncelebrze przewodniczy Ks. prałat ppłk Andrzej Surowiec – kapelan WP;

Po Mszy św. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości i grup rekonstrukcyjnych do budynków OSP w Kuryłówce, gdzie zostaną wygłoszone przemówienia okolicznościowe i odczytany Apel Poległych.

Po części oficjalnej zgromadzone delegacje złożą wieńce i kwiaty na grobach poległych partyzantów na cmentarzu w Tarnawcu.

 

Patronat nad uroczystością objął Prezes Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK – Aleksander Szymański – oraz Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy Sejmie RP.

Zaproszenie 70 rocznica Bitwy pod Kuryłówką

Zaproszenie 70 rocznica Bitwy pod Kuryłówką

Zapraszamy na promocję książki

Napisane przez on 22.02.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania Zapraszamy na promocję książki została wyłączona

Gorąco zapraszamy na promocję książki dr. Leszka Pawlikowicza i dr. Roberta Zaparta pt. „Służby wywiadowcze jako narzędzie realizacji polityki państwa w XX w. Wybrane zagadnienia”. Spotkanie z Autorami, wzbogacone wykładem prof. Andrzeja K. Kunerta, odbędzie się 4 marca br. (środa), o godzinie 12 w auli Wydziału Prawa i Administracji UR, przy Pl. Ofiar Getta 4.

Więcej informacji na załączonym plakacie.

PLAKAT  promocyjny

 

 

Informcja dla członków Koła nr 2

Napisane przez on 22.02.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania Informcja dla członków Koła nr 2 została wyłączona

Na ostatnim posiedzeniu Prezydium Zarządu Koła nr 2 w Rzeszowie – 30 stycznia br. – zapadła decyzja o przyjęciu Koleżanek i Kolegów, którzy należeli do rozwiązanych Kół w Bratkowicach, Leżajsku, Lubaczowie i Mielcu. Dzięki temu rzeszowskie Koło powiększyło się o dziewięcioro nowych członków. Osobą wyznaczoną do kontaktów z przyjętymi Koleżankami i Kolegami jest sekretarz Koła nr 2 – Kol. Agnieszka Iwaszek.

Składki członkowskie można będzie wpłacić na nowe konto bankowe Koła nr 2, które podamy w najbliższym czasie.

 

Prezes Koła nr 2 - kpt. Franciszek Sagan, fot. Agnieszka Iwaszek

Prezes Koła nr 2 – kpt. Franciszek Sagan, fot. Agnieszka Iwaszek

Wiceprezes Koła nr 2 - por. Mieczysław Szetela, fot. Agnieszka Iwaszek

Wiceprezes Koła nr 2 – por. Mieczysław Szetela, fot. Agnieszka Iwaszek

KOMUNIKAT

Napisane przez on 15.02.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania KOMUNIKAT została wyłączona

Uprzejmie informuję Szanowne Koleżanki i Szanownych Kolegów oraz wszystkich zainteresowanych, że w dniach od 16 do 22 lutego br. biuro Zarządu Okręgu będzie czynne wyłącznie we wtorek i w piątek – w godzinach od 9 do 12 – ze względu na chorobę.

 

Ewentualne zapytania proszę kierować drogą e-mailową: podkarpacki_szzak@wp.pl

 

Za utrudnienia serdecznie przepraszam.

 

Sekretarz Zarządu Okręgu

71. rocznica pacyfikacji Borowa

Napisane przez on 03.02.2015 w Aktualności | Możliwość komentowania 71. rocznica pacyfikacji Borowa została wyłączona

W 71. rocznicę okrutnej pacyfikacji wsi Borów nieopodal Annopola w województwie lubelskim członkowie Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli wspólnie z sekretarz Zarządu Okręgu uczestniczyli w obchodach rocznicowych upamiętniających ofiary bestialskiej zbrodni.

 

W ciągu dwóch dni – 2 i 3 lutego 1944 r. – trzytysięczne oddziały Wehrmachtu, żandarmerii niemieckiej i własowców doszczętnie zniszczyły Borów i cztery sąsiednie wsie, bezwzględnie mordując 1250 mężczyzn, kobiet i dzieci, w odwecie za pomoc, jaką ludność ta udzielała oddziałom leśnym walczącym w NSZ i AK.

 

Pamięć o tej przerażającej tragedii jest wciąż żywa i pieczołowicie pielęgnowana przez mieszkańców spalonych wsi, rodziny bezlitośnie pomordowanych oraz władze samorządowe i wojewódzkie. Od 25 lat o ofiarach pacyfikacji Borowa nie zapominają także nasi Koledzy z Koła w Stalowej Woli. Zorganizowali oni wyjazd do tego miejsca pamięci, zabierając z sobą około 40-osobową grupę sympatyków ŚZŻAK.

 

Uroczystości religijno-patriotyczne rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Borowie, który jako jedyny z zabudowań ocalał z niemieckiego pogromu. Nabożeństwu przewodniczył kapelan Zrzeszenia WiN – ks. Roman Pietroń, a homilię wygłosił dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu – ks. dr Andrzej Rusak. Zaznaczył w niej, że pamięć o tych, którzy szli przed nami, którzy doznali tak straszliwej kaźni jest nam zadana i ma służyć przywracaniu prawdziwego człowieczeństwa ofiarom barbarzyńskiego mordu, ale też budowaniu przyszłości w duchu pojednania i przebaczenia.

 

Następnie licznie zgromadzone poczty sztandarowe wraz z uczestnikami obchodów przeszli na pobliski cmentarz, gdzie znajduje się pomnik i mogiła 806 pomordowanych mieszkańców wsi. Tam też odmówiono modlitwę za zmarłych, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

 

Ostatnia część uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Borowie. Niezwykły, autorski i z serca płynący program artystyczny o tragedii borowskiej przedstawili artyści z zespołu ludowego „Borowiacy”. Głos zabrali świadkowie tragicznych wydarzeń oraz żołnierze AK i NSZ, a wśród nich 98-letni płk. Bolesław Kowalski, ps. „Wicher” – uczestnik Kampanii Wrześniowej i bitwy pod Kockiem, żołnierz AK, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Po wyjeździe z Borowa niezrównany przewodnik i znawca dziejów walki partyzantów AK – Pan Stanisław Szymula – zawiózł nas jeszcze do Kruszyny i Goliszowca w Lasach Janowskich, gdzie znajdują się dwa pomniki upamiętniające ludność cywilną – ofiary innych niemieckich pacyfikacji.

Kościół parafialny w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Kościół parafialny w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Uroczystości w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Uroczystości w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Zarząd Koła w Stalowej Woli, fot. Agnieszka Iwaszek

Zarząd Koła w Stalowej Woli, fot. Agnieszka Iwaszek

Sympatycy Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli

Sympatycy Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli

Pomnik w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Pomnik w Borowie, fot. Agnieszka Iwaszek

Płk Bolesław Kowalski, ps. "Wicher" i Agnieszka Iwaszek

Płk Bolesław Kowalski, ps. „Wicher” i Agnieszka Iwaszek

Pomnik w Kruszynie, fot. Agnieszka Iwaszek

Pomnik w Kruszynie, fot. Agnieszka Iwaszek

Na zdjęciu Pan Stanisław Szymula, fot. Agnieszka Iwaszek

Na zdjęciu Pan Stanisław Szymula, fot. Agnieszka Iwaszek

Pomnik w Goliszowcu, fot. Agnieszka Iwaszek

Pomnik w Goliszowcu, fot. Agnieszka Iwaszek

 

Zmarł płk. Czesław NALEZIŃSKI ps. „Arsen”

Napisane przez on 29.12.2014 w Aktualności | Możliwość komentowania Zmarł płk. Czesław NALEZIŃSKI ps. „Arsen” została wyłączona

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Śp. płk. Czesława NALEZIŃSKIEGO ps. „Arsen”

śp. płk Czesław NALEZIŃSKI ps. "Arsen"

śp. płk Czesław NALEZIŃSKI ps. „Arsen”

 

Żołnierza ZWZ-AK od listopada 1940 r. do sierpnia 1944 r., działacza Organizacji „NIE”, członka Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” do czasu rozbicia IV ZG WiN w 1947/1948 r., szefa technicznego konspiracyjnej gazety WiN pt. „Orzeł Biały”.

Śp. płk Czesław Naleziński swą służbę Ojczyźnie rozpoczął w podrzeszowskim Chmielniku. W latach 1941 – 1944 był kierownikiem technicznym „Na Posterunku” – gazety konspiracyjnej Inspektoratu Rzeszów AK. Zdał maturę przed Tajną Komisją Konspiracyjną krypt. „Kuźnica” w 1942 r., ukończył także konspiracyjną Szkołę Podchorążych. Aresztowany przez Gestapo, przebywał w więzieniu na rzeszowskim Zamku Lubomirskich. Uczestniczył w akcji „Burza” oraz brał udział w nieudanej próbie odbicia żołnierzy AK z więzienia na Zamku w Rzeszowie.

Po 1989 r. zaangażował się w misję przekazywania dziejów Polskiego Państwa Podziemnego jako jeden z fundatorów powstania Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Prezes Zrzeszenia WiN w Krakowie. Uczestniczył także w działalności Koła ŚZŻAK w Chmielniku, wydając wspomnienia „Chmielnik w latach okupacji niemieckiej 1939 – 1945”.

Do ostatnich dni wydawał miesięcznik „Orzeł Biały”.

Odszedł Człowiek-legenda, do końca oddany służbie Ojczyźnie, jeden z ostatnich Bohaterów rzeszowskiej konspiracji.

CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!

 

Pożegnanie śp. kpt. dra Edwarda Bożymowskiego

Napisane przez on 29.12.2014 w Aktualności | Możliwość komentowania Pożegnanie śp. kpt. dra Edwarda Bożymowskiego została wyłączona

Z głębokim smutkiem i żalem pożegnaliśmy naszego Kolegę i Towarzysza broni

Śp. kpt. w st. spocz. Edwarda BOŻYMOWSKIEGO ps. „Pionier”

Doktora nauk medycznych, ordynatora oddziału ortopedii Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, geriatrę, oddanego i uczynnego Kolegę i społecznika, który opuścił nasze szeregi dnia 22 grudnia 2014 r., przeżywszy 87 lat.

Śp. Kolega Edward wstąpił do Armii Krajowej w sierpniu 1943 r., zaprzysiężony przez Adama Olszowego, służył w drużynie sanitarnej w Obwodzie Rzeszów AK. Uczestniczył w akcji „Burza”.

Jako lekarz z oddaniem i nadzwyczajną troską opiekował się Koleżankami i Kolegami z AK.

Pogrzeb Drogiego Przyjaciela odbył się 27 grudnia br. na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie z udziałem przedstawicieli Zarządu Okręgu oraz Koła nr 1 ŚZŻAK.

Cześć Jego Pamięci!

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Napisane przez on 14.12.2014 w Aktualności | Możliwość komentowania WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA została wyłączona

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Członkowie i Sympatycy naszego Związku!

 

W imieniu Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego.

Najdroższym Koleżankom i Kolegom w Kołach ŚZŻAK życzę, aby w Nowonarodzonym Zbawicielu odnaleźli pocieszenie i ulgę w chorobie i cierpieniu, żeby odczuli ciepło matczynej miłości Maryi Panny i z ufnością dążyli za blaskiem betlejemskiej gwiazdy.

Niech przyjście na świat Jezusa Chrystusa wleje w Wasze serca pokój i nadzieję, obdarzy miłością i błogosławieństwem, ukoi wszelkie troski i przezwycięży wszystkie urazy i niepokoje.

Nam wszystkim życzę, abyśmy cieszyli się błogosławieństwem Bożej Dzieciny na wszystkich drogach naszego życia.

Z najlepszymi życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2015!

W imieniu Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK

 

Kpt. w st. spocz. Aleksander Szymański

Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK

 

 

Zaproszenie na obchody w Momotach Górnych

Napisane przez on 24.09.2014 w Aktualności | Możliwość komentowania Zaproszenie na obchody w Momotach Górnych została wyłączona

Starosta Janowski – Jerzy Bielecki – zaprasza na uroczyste obchody 75. rocznicy zakończenia działań obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego, które odbędą się 28 września 2014 r. w Momotach Górnych.

Zaproszenie

Zaproszenie

SERVER-39422UWZ3780